Michael Markussen, Kolding, kørte sig i forgange weekend tilbage til førstepladsen i kampen om det danske Formel Ford-mesterskab. Det skete med et hattrick på Padborg Park.
”Jeg kører ét løb ad gangen, og hvert løb bliver kørt for at vinde. Det er alt for tidligt på sæsonen til at køre taktisk, og desuden er det også lettest at vinde mesterskabet hvis man vinder så mange løb som muligt,” siger Michael Markussen.
”Det har været en fed weekend, og jeg er så glad for at kunne gå på sommerferie på en førsteplads. Jeg ved, at der ikke bliver noget foræret fra konkurrenternes side, så formen skal holdes ved lige indtil august måned, hvor vi sidder i bilerne igen. En stor tak til mekanikerne og hele RS Competition for at sørge for at bilen er perfekt sat op og kører uden problemer. Det er fantastisk med et team som arbejder så professionelt!”